Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
28 postów 112 komentarzy

Pod Grzybem

Gadający Grzyb - Niepoprawny przybysz macha na Ekranie kapeluszem.

Hodowla agentury wpływu II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Naukowy przyczółek partii Gazpromu w Polsce inauguruje działalność.


I. Werbunek rozpoczęty!

Jak donosi piórem Artura Bazaka portal wPolityce.pl, na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się pierwsza tura naboru na przyszłych rosyjskich agentów wpływu, mających docelowo funkcjonować w charakterze ekspertów w polskiej branży surowcowo - energetycznej.

Chodzi, rzecz jasna, o umowę stypendialną dla doktorantów zawartą w maju 2010 roku między UW a przedsiębiorstwami Gazprom Export i Europol Gaz. Z tej okazji uczelnię odwiedził wówczas nie byle kto, bo sam wice-szef Gazpromu i zarazem przewodniczący Rady Nadzorczej Europol Gazu, Aleksander Miedwiediew. Program stypendialny przewiduje „finansowanie badań naukowych dotyczących zagadnień stosunków międzynarodowych, w szczególności współpracy polsko-rosyjskiej w dziedzinie biznesu, zarządzania, ochrony środowiska i gospodarki energetycznej itp.” (§ 1 p.3 Regulaminu) Łączna kwota wyłożona na projekt wynosi 432 tys. złotych. W każdej edycji wyłanianych będzie dwóch stypendystów (w ostatniej – trzech), którzy przez okres dwóch lat będą otrzymywali miesięcznie 2.000 zł (zwolnionych od podatku dochodowego). Jak łatwo wyliczyć, na stypendium załapie się łącznie 9 doktorantów w czterech edycjach.

Umowa została podpisana mimo studenckich protestów 19.05.2010, czyli w apogeum manii „ocieplenia” i „pojednania” po smoleńskiej tragedii, kiedy to rozanielone autorytety wzywały do palenia świeczek krasnoarmijcom. Najwyraźniej, wyczuwszy wiatr historii tudzież „mądrość etapu”, władze UW przypomniały sobie skąd wyrastają im nogi i postanowiły spłacić dług wdzięczności wobec ojczyzny fundatora – cara Aleksandra I.

II. Czekistowskie neo-RWPG.

W swej notce „Hodowla agentury wpływu” opublikowanej po podpisaniu majowej umowy, opisywałem zagrożenia związane ze stypendialnym kontraktem. Teraz, przy okazji rozpoczęcia procedury werbunkowej, wypada je choćby skrótowo powtórzyć.

Po pierwsze. Gazprom jest podstawowym narzędziem neoimperialnej polityki Kremla, zmierzającej do odzyskania politycznych wpływów w obszarze postsowieckim m.in. poprzez uzależnienie krajów regionu od dostaw rosyjskich surowców.

Po drugie. W rosyjskiej strategii surowce są wprost określone jako narzędzie polityki zagranicznej Kremla. Co więcej, Władimir Putin w 1997 roku obronił doktorat (najprawdopodobniej zresztą splagiatowany), w którym opisywał koncepcję wzmocnienia strategicznej roli Rosji dzięki zasobom ropy i gazu.

Po trzecie. Na całym świecie normą jest współpraca między placówkami naukowymi a biznesem – z korzyścią dla obu stron, tyle że Gazprom to nie jest normalna firma. To przedsiębiorstwo pozostające pod całkowitą kontrolą ludzi z sowieckich i post-sowieckich specsłużb. Część analityków twierdzi wręcz, że to nie Rosja ma Gazprom i służby, tylko służby i Gazprom mają Rosję. Czy władze UW tego nie wiedzą?

Po czwarte. Mając na uwadze powyższe, zasadne jest domniemanie, że w ten sposób, niewielkim w sumie kosztem (48 tys. zł na jednego stypendystę) Rosja hoduje sobie grono przyjaznych ekspertów z młodej, nie obciążonej PRL-owskimi uwikłaniami generacji. Kreml, jeśli ma w tym interes, potrafi odpłacić wdzięcznością za wdzięczność. Jak napisał Artur Bazak, pozostaje nam uważne śledzenie dalszych karier beneficjentów gazpromowskiej inwestycji w polsko-rosyjską współpracę naukową. Naiwnością bowiem byłoby sądzić, że towarzysze czekiści nie podejmą wszelkich możliwych starań, by zasilić świeżą krwią i mózgami partię Gazpromu w Polsce.

Po piąte. Kiedy za jakiś czas młody dynamiczny specjalista będzie udowadniał ze swadą nieopłacalność gazoportu, kiedy któryś z polityków powoła się na naukowe analizy dowodzące ekonomicznej niezasadności, bądź ekologicznych zagrożeń związanych z wydobyciem gazu łupkowego, wówczas pierwszym pytaniem powinno być, czy jajogłowy stojący za taką analizą nie był aby szczęśliwym stypendystą, działającym obecnie na odcinku surowcowo-energetycznego neo-RWPG.

***

Jeszcze ciekawy szczegół: otóż całą tę imprezę finansuje w połowie Europol Gaz - przedsiębiorstwo zawiadujące polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, którego 50% udziałów należy do polskiej, państwowej firmy PGNiG. Czyli, wychodzi na to, że przynajmniej częściowo szkolimy rosyjskich agentów za własne pieniądze. Słów brakuje.

III.Pecunia non olet.

Warto nadmienić, że Uniwersytet Jagielloński też otrzymał od Gazpromu podobną propozycję, którą jednak odrzucił. Odmówił przyłożenia ręki do budowy neo-RWPG. Uniwersytet Warszawski takich obiekcji nie miał. Pecunia non olet. Pytanie, czy za przyjęciem stypendialnej oferty Gazpromu stały tylko pieniądze i chęć wpisania się w lansowany przez reżimowo-opiniotwórcze elity klimat polsko-rosyjskiego „pojednania”, czy coś więcej. Pamiętajmy, że środowisko akademickie nie przeszło nawet szczątkowej lustracji, a na każdą wzmiankę o takiej możliwości reaguje histerią dalece wykraczającą poza względy ochrony autonomii uczelni, czy polityczne antypatie.

Zakończę tak, jak zakończyłem notkę z maja ubiegłego roku. „Tuszę, iż listę przyszłych stypendystów z Gazpromowej łaski Uniwersytet Warszawski zamieści na swojej stronie internetowej.

W końcu – czegóż tu się wstydzić?

Nieprawdaż?”

Gadający Grzyb

P.S. Odcinek „Trzeciego punktu widzenia”, gdzie m.in. poruszony został problem gazpromowskich stypendiów: //www.tvp.pl/kultura/magazyny-kulturalne/tr...

 

KOMENTARZE

 • @Grzyb
  //"Na całym świecie normą jest współpraca między placówkami naukowymi a biznesem – z korzyścią dla obu stron, tyle że Gazprom to nie jest normalna firma. To przedsiębiorstwo pozostające pod całkowitą kontrolą ludzi z sowieckich i post-sowieckich specsłużb."//

  Skandal, ale nie widzę różnicy pomiędzy agendami NWO, a agendami Rosji.
  http://delfin.nowyekran.pl.nowyekran.pl/post/1952,zarys-powojennej-mapy-nowego-swiata

  Przecież to wszystko za zgodą masonów.
  Patrz szerzej.
 • @circ
  A ja tam sądzę, że Putin ma gdzieś NWO i interesuje go tylko powiększanie własnej strefy wpływów - również na Europę Zachodnią, wbrew zamieszczonej przez Delfina mapie. (zob. http://niepoprawni.pl/blog/287/nowa-zimna-wojna). Idzie mu wyjątkowo dobrze.

  pozdr.
  GG
 • @NOVA
  Może być gorzej - nie tyle nie ma gospodarza, ile są nadzorcy, dyskretnie sterowani przez "partię Gazpromu". Podczas negocjacji gazowych w zeszłym roku można się było o tym naocznie przekonać.

  pozdr.
  GG
 • @NOVA
  Skoro nie można prześwietlić, to trzeba zlikwidować bez prześwietlenia. Niech Pani upowszechnia wiedzę o technologii dla Gazpromu zabójczej:

  http://www.scribd.com/doc/38954583/W%C4%99glowodory-Produkcja-podziemna-ze-z%C5%82o%C5%BC-w%C4%99gla
 • Tak jest, czekamy!
  Czekamy wszyscy na nazwiska stypendystów. Z otwartą przyłbicą, panowie!
  Nazwiska zanotować - i obserwować. Ot, co.
 • @Kadet Boerst
  Musimy poczekać do 1 marca na rozstrzygnięcie konkursu. Mnie też ciekawią te nazwiska.

  pozdr.
  GG
 • @Gadający Grzyb
  W takim razie cierpliwie czekamy. :)
  Proponuję te nazwiska umieścić na Ekranie aby każdy chętny mógł się z nimi zaznajomić.
 • @Kadet Boerst
  Na pewno coś napiszę - nawet jak UW nazwisk nie opublikuje, to napiszę, że nie opublikował ;))

  pozdr.
  GG
 • To już było w XVIII wieku
  Pora na Powstanie Kościuszkowskie czy jeszcze nie? Jakim trzeba być PO-lakiem żeby iść na ruski żołd?
 • @Marek Kajdas
  I to za 2000 PLN/mies. Tanio ruskim wyszło, zwłaszcza, że 1/4 sfinansujemy my: PGNiG---->Europol Gaz.

  pozdr.
  GG
 • Podwójni agenci
  Gdybyśmy żyli w niezależnym kraju, to mielibyśmy niezależne służby. I wtedy normalną rzeczą byłoby przyjęcie takiej oferty tylko po to, by sobie pograć wywiadowczo z przeciwnikiem. Ale i ten zachowałby czujność i tak oficjalnie z takim projektem by nie występował. A skoro jest jak jest, to nasz śmiertelny wróg nie musi się niczego obawiać. Wszak ci, co pracują w obecnych polskich służbach specjalnych nie są od zapewnienia kontrwywiadowczej ochrony Polski, lecz od szukania haków na pisiorów i inwigilowania niepoprawnych politycznie, nie wyłączając nawet śp. Prezydenta RP. Kondominium i już.
 • @Mirek
  Racja. W służbach niezbędna jest opcja zerowa, a następnie roztoczenie "opieki" nad stypendystami z ruskiej łaski.

  pozdr.
  GG
 • @Gadający Grzyb
  Przypomina się upiorny Repnin z "Wesela" i jego - jakże niestety aktualny tekst:

  "Polacy to wszystko hołota,
  Tylko im złota, złota, złota!"
 • @
  Większość stypendystów wejdzie do FSB.
  To będą nie tylko agenci wpływu ...
 • @malibu
  E tam, do FSB ich nie wpuszczą, za wysokie progi. Będą rzeźbić na wyznaczonym odcinku w mediach i na zapleczu polityki, a na uczelniach - werbować obiecujących studentów, magistrantów...

  pozdr.
  GG

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY